Valmont

/ Otáčivé hlediště

L. Vaculík - F. Schubert, P. Vasks

balet premiéra: 26. 7. 2017
Tweetněte nás!

Markýza de Merteuil a vikomt de Valmont pro své pobavení zasahují do cizích osudů a roztáčejí soukolí, jež je nakonec smete. Na tento cynický přístup k morálce a lidské zodpovědnosti nakonec doplácejí nejen nevinné oběti, ale i jejich honci. Známý příběh na pomezí tanečního divadla a činohry vytvoří choreograf Libor Vaculík s použitím hudby F. Schuberta a P. Vaskse.
Doprovodné slovo opatřeno německými a anglickými titulky.

Možnost sledování titulků (EN, DE), informace a stažení ZDE.

 

Účinkují

Valmont
Markýza de Merteuil
Paní de Tourvel
Cecile de Volanges
Rytíř Danceny
Paní de Volanges
Hrabě Gercourt
Paní de Rosemonde
Sluha, Kněz
Služka, Jeptiška
Dokumenty
Tisková zpráva
Plakát k představení
Fotografie / Petr Neubert, grafické zpracování / Marek Vácha
Z médií
Týden.cz
25. 7. 2017
scéna.cz
24. 7. 2017
zakulturou.cz
20. 7. 2017
www.divadelni-noviny.cz
15. 7. 2017
 
Choreografie, režie, a světelný design Libor Vaculík
Hudební režie Petr Malásek
Asistent choreografa Béla Kéri Nagy
Kostýmy Roman Šolc
Představení řídí Michaela Freudenschussová

 
Středa
26. 7. 2017
21:30 Otáčivé hlediště Český Krumlov rezervovat
Čtvrtek
27. 7. 2017
21:30 Otáčivé hlediště Český Krumlov rezervovat
Pátek
28. 7. 2017
21:30 Otáčivé hlediště Český Krumlov rezervovat
Sobota
29. 7. 2017
21:30 Otáčivé hlediště Český Krumlov rezervovat
Neděle
30. 7. 2017
21:30 Otáčivé hlediště Český Krumlov rezervovat

Valmont je jméno ústřední postavy románu v dopisech Nebezpečné známosti– nebo přiléhavěji Nebezpečné vztahy(v originále Les Liaisons dangereuses) Choderlose de Laclose, který vyšel poprvé v roce 1782 a svou otevřenou kritikou mravů určitých společenských vrstev si získal velkou pozornost. V době vydání byl tak skandální, že ho Marie Antoinetta musela mít ve své knihovně zakrytý. V roce 1985 se románu chopil dramatik Christopher Hampton a stvořil divadelní hru, která měla premiéru v Royal Shakespeare Company a o dva roky později byla také provozována na Broadwayi – v obou uvedeních excelovali britští herci Lindsay Duncan a Alan Rickman. Vikomt de Valmont a markýza de Merteuil, ústřední dvojice, shledává rozkošnými nejen milostná spojení, ale také pohrávání si s city druhých. Dvojice rozjíždí pro svou potěchu sérii drobných i větších intrik na vrub svých bližních, baví se jejich naplňováním a vytyčuje si stále další a „smělejší“ cíle. Jenže, jak už věděl jiný dramatik, „s láskou nejsou žádné žerty“: co se zdálo být zpočátku půvabným, ač nejapným žertováním, mění se postupně v cynickou a bezohlednou manipulaci, která se stává stejně nebezpečnou pro ty, jimž je určena, jako pro ty, kdo ji rozehráli. Látka byla několikrát zfilmována: v roce 1959 ji francouzský režisér Roger Vadim přenesl do současnosti. V roce 1988 vznikl dobový film v koprodukci USA a Velké Británie podle scénáře dramatika Christophera Hamptona v režii Stephena Frearse. O rok později se na plátnech kin objevila francouzsko-americká verze Valmont Miloše Formana. V roce 1999 byl natočen americký film Velmi nebezpečné známosti (Cruel Intentions), příběh byl přenesen do moderní doby, na Manhattan. Ve stejném roce se objevil na televizních obrazovkách kanadsko-francouzský televizní seriál Les Liaisons dangereuses. A konečně, v roce 2012 v koprodukci Číny, Jižní Koreje a Singapuru vznikla filmová adaptace odehrávající se v Šanghaji třicátých let 20. stol. Téma Nebezpečných vztahů proniklo i do opery – s hudbou Conrada Susy ji uvedla sanfranciská Opera v roce 1994. Litevský skladatel Artur Maskats napsal balet Nebezpečné známosti a v choreografii Krzysztofa Pastora jej uvedli poprvé ve Vilniusu a v roce 2011 také v brněnském Národním divadle.
Nyní přicházíme s baletním příběhem choreografa a režiséra Libora Vaculíka, který si vybral hudbu Franze Schuberta a Pēterise Vaskse pro původní premiéru Valmont v pražském Stavovském divadle v roce 2014. Dnešní verze pro balet Jihočeského divadla je připravena speciálně pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Nechme se unášet romantikou, erotickým napětím, sžíravou žárlivostí, uraženou ješitností, nenávistnou rozkoší a touhou po pomstě. To jsou silná lidská témata, která vyjádřit pohybem,byla pro všechny tvůrce úžasnou výzvou.
/ Zdeněk ProkešFotografie ze zkoušky / Michal Siroň

Z vašich ohlasů


Přidejte svůj ohlas

Vážení návštěvníci webových stránek Jihočeského divadla, upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány!

Vaše jméno    kontakt


Kontrola proti robotům: Součet 2109 + 3 je: