VALMONT - nový balet před otáčkem

Tweetněte nás!

Světoznámý příběh románu psaného v dopisech Nebezpečné známosti převedl do tanečního jazyka choreograf Libor Vaculík pro Národní divadlo v Praze v roce 2014. V letošní sezóně ho bude uvádět v premiéře baletní soubor Jihočeského divadla před Otáčivým hledištěm Český Krumlov. 

Příběh o cynických šlechticích na hudbu F. Schuberta a P. Vaskse je inscenace na pomezí tanečního divadla a činohry. Libor Vaculík nešokuje výpravným dílem, ale naopak se zaměřuje na jemné, citlivé vykreslení jednotlivých charakterů postav.

Markýza de Merteuil a vikomt de Valmont pro své pobavení  zasahují do cizích osudů a roztáčejí soukolí, které je nakonec smete. Láska zbavená citů se stává uměním strategie, chladně vypočítané do sebemenších podrobností, a na tento cynický přístup k morálce a lidské zodpovědnosti nakonec doplácejí nejen nevinné oběti, ale i jejich honci. Na povrchu je aristokratická smetánka bez chyby a hříchu, ale stačí poodkrýt masku a vidíme zkažené nitro nehodné obdivu či následování. Je až krutě bizarní, jak snadno se můžeme dostat do hry života, jejíž pravidla určují jiní  lidé. Nikdo není člověkem sám o sobě, ale utváří ho a ovlivňuje okolní prostředí. Někdy je obtížné rozeznat, kdy o sobě ještě rozhodujeme my sami, a kdy ostatní...

Balet VALMONT uvádíme od 26. do 30. 7., rezervace vstupenek ZDE.