Tři mušketýři dosáhli historického rekordu

Tweetněte nás!

V úterý 18. srpna 2015 odehraje soubor činohry Jihočeského divadla před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově neuvěřitelné 150. představení romantické komedie Tři mušketýři. Divadelní adaptaci přímo pro českokrumlovskou točnu napsali Martin Glaser a Olga Šubrtová. Premiéru měla 15. 6. 2001, byla první velkou výpravnou komedií po rekonstrukci točny v 90. letech 20. století a v současnosti je nejstarším představením na repertoáru Otáčivého hlediště.

Výpravná, kostýmní podívaná, ve které nechybí řada efektních soubojových scén, víc než dvě desítky komparsistů, živí koně, ale především řada vybroušených komediálních výstupů se od své premiéry v roce 2001 výrazně proměnila. Autoři během uvádění inscenace několikrát zasáhli do scénáře zejména proto, aby zvýšili dynamiku představení, takže divák, který má v paměti podobu inscenace těsně po premiéře, může být dnešní podobou velmi překvapen.

Po dobu patnácti let uvádění komedie Tři mušketýři se vloni výrazně změnilo i obsazení některých rolí. Ondřeje Veselého vystřídal v roli D´Artagnana Jan Hušek a Ondřej nahradil Reného Přibila (a ještě předtím Jiřího Ornesta) v roli Richelieua. S Martinem Kubačákem v roli Rocheforta se alternuje Viktor Limr, který hostuje v detektivní komedii Pes baskervillský a v Jihočeském divadle ve hře Blackout. Mladou Constance hraje členka činohry JD Tereza Vítů, která v roli vystřídala Teresu Brannou a ještě před ní Lenku Krčkovou. Krále Ludvíka XIII. původně hrál Petr Hanus, po něm Václav Vodička a od loňska roli excelentně převzal a po svém pojal Jiří Suchý z Tábora. Zrádné Mylady se po Adéle Kačerové Kubačákové ujala Taťána Kupcová a roli D´Artagnanova otce letos hraje Jiří Untermüller po Petru Šporclovi a Jiřím Šestákovi.

V rolích ostatních mušketýrů zůstávají Martin Hruška jako Athos, Pavel Oubram jako Porthos (původně Martin Davídek) a Tomáš Drápela jako Aramis (před ním Ctirad Götz).

Autorský tandem Glaser – Šubrtová je podepsán i pod dalšími diváckými hity – pro Otáčivé hlediště kromě Tří mušketýrů napsali ještě komedie Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em), Dekameron a Robin Hood.

Jen v letošním roce bylo (nebo ještě bude) uvedeno 23 repríz inscenace Tři mušketýři, na které se prodalo 14.800 vstupenek. Celkový počet diváků tak přesahuje neuvěřitelných 98,5 tisíce!! Přestože jsou vstupenky na zbývající letošních představení již vyprodány, počítáme s uvedením tohoto úspěšného titulu i v dalších sezónách.